close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 listopada 2016

  Współpraca polsko-iracka w dziedzinie obronności i zaangażowanie Polski w szkolenie irackich sił zbrojnych oraz w walkę z tzw. Państwem Islamskim w regionie Bliskiego Wschodu w ramach operacji Inherent Resolve były głównymi tematami spotkania szefów dyplomacji Polski i Iraku.

  Podczas rozmowy w cztery oczy ministrowie omówili dwustronną współpracę humanitarną, rozwojową i gospodarczą. Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska popiera starania Iraku o uzyskanie członkostwa w Światowej Organizacji Handlu. Z kolei Irak, doceniając wsparcie Polski dla międzynarodowych wysiłków na rzecz stabilizacji i uregulowań pokojowych w regionie Bliskiego Wschodu, wspiera polską kandydaturę na niestałego członka do Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19.

   

   

   

   

   

   

  W ramach zacieśniania współpracy pomiędzy rządami obu państw ministrowie podpisali Porozumienie o współpracy resortów spraw zagranicznych Polski i Iraku.

   

  Po podpisaniu Porozumienia szef polskiego MSZ zaznaczył, że „od wielu lat Irak zajmuje bardzo ważne miejsce w polskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa”. – Sytuacja w Iraku i wokół Iraku wpływa nie tylko na bezpieczeństwo regionu Bliskiego Wschodu, ale także na bezpieczeństwo Europy. Polska od lat jest członkiem różnych koalicji, które próbują pomóc Irakowi zaprowadzić pokój i spokój zarówno w samym Iraku, jak i w najbliższym otoczeniu. Mamy nadzieję, iż wkrótce po pokonaniu Państwa Islamskiego pokój doprowadzi do rozwoju również współpracy gospodarczej, która dzisiaj ze względu na stan bezpieczeństwa nie może się rozwinąć.  

   

  Minister Waszczykowski powiedział, że „Irak to ważny producent nośników energetycznych, którymi Polska jest zainteresowana, ale mógłby to być tez partner dla naszych inwestycji, dla naszych towarów przemysłowych”.  – Irak to jedna z kolebek cywilizacji światowej, nasi historycy i archeolodzy chętne wróciliby do Iraku i prowadzili badania, natomiast Polska jest otwarta na naukowców i studentów irackich, którzy mogliby kształcić się w polskich uczelniach. Nasze rozmowy będziemy kontynuować w niedalekiej przyszłości w Bagdadzie, ponieważ takie zaproszenie do odwiedzenia Iraku otrzymałem – poinformował minister Waszczykowski. 

   

  Minister Ibrahim Al-Jaafari podkreślił, że Irak przykłada szczególną wagę do walki z tzw. Państwem Islamskim i podziękował „za wsparcie które otrzymujemy z Polski od wielu lat i rolę Polski we wspieraniu Iraku w ramach koalicji międzynarodowej”. – Streściłem panu ministrowi przebieg ostatnich wydarzeń wokół Mosulu, walki o to miasto. Wiele sił politycznych zgodnie walczy z Państwem Islamskim. Rozmawialiśmy o możliwościach wznowienia działalności inwestycyjnych pomiędzy Irakiem a Polską, ponieważ relacje handlowe są potrzebne, aby pogłębić relacje pomiędzy zaprzyjaźnionymi krajami. Chciałbym zapewnić, ze pozostałe regionu Iraku, jak Kurdystan, centrum kraju, całe południe, są bezpieczne i stabilne – oświadczył szef irackiej dyplomacji.

   

  Wizyta ministra spraw zagranicznych Iraku w Warszawie świadczy o dynamice dialogu politycznego oraz dobrym klimacie do pogłębiania relacji gospodarczych miedzy Polską a Irakiem. Latem br. Polska po dwuletniej przerwie wznowiła działalność Ambasady RP w Bagdadzie.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: